Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Ilmoita tänne vain selkeät vuonna 2024 käyttöön otetun Tiiran version ongelmatilanteet ja ohjelmointiin liittyvät virheilmoitukset.
jtp
Viestit: 105
Liittynyt: 06 Touko 2024, 14:29

Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja jtp »

Kun ihastelin uusiTiirassa omia vanhoja havaintojani, huomasin että kaikki nykyTiirasta uusiTiiraan siirretyt havainnot ovat menettäneet Ä-merkinnän, eli siirrossa on ollut bugi ja kaikki Ä-havainnot on muutettu tavallisiksi ä-havainnoiksi. Tämä pitäisi kyllä korjata. Toivottavasti ei ole mahdotonta.

Katsokaa uusiTiirassa esimerkiksi alueenne vanhoja viitasirkkalintuhavaintoja (päivämäärä vanhimmasta uusimpaan ja päivämäärärajoiksi tyhjät kentät). Kaikki vanhat viitasirkkalintuhavainnot ovat järjestään ä-havaintoja.
akiark
Viestit: 64
Liittynyt: 24 Syys 2012, 16:02

Re: Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja akiark »

Vanhan Tiiran havainnot ajetaan aikanaan uudestaan, jolloin Ä merkinnät korjaantuu.
tjk+sslty
Viestit: 131
Liittynyt: 16 Marras 2008, 16:01
Viesti:

Re: Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja tjk+sslty »

akiark kirjoitti: 02 Heinä 2026, 12:16 Vanhan Tiiran havainnot ajetaan aikanaan uudestaan, jolloin Ä merkinnät korjaantuu.
Jep, nämä pikku äät on nyt korjatut. Ehkä sitten myöhemmin tulee myös nämä ; Esim. laulujoutsen y 2 p pari pesintä y 4 p pesintä. NykyTiiraan talletettu 2 p pariutuneet 4 p pm pull muuttuu ko. muotoon UusiTiiraan siirrossa.
jtp
Viestit: 105
Liittynyt: 06 Touko 2024, 14:29

Re: Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja jtp »

Myöskään siirto uusiTiirasta nykyTiiraan ei toimi oikein. Jos päivitän uusiTiiran havaintoani, esim. lisäämällä lisätietokenttään yhden pilkun, vastaava havainto poistetaan nykyTiirasta kokonaan, ja tehdään uusi havainto uudella identifierillä (id). Samalla havainnon alkuperäinen ilmoitusaikatieto muuttuu nykyTiirassa tämän uuden havainnon luontihetkeksi. En ole eläessäni koskaan nähnyt aiemmin tietokantaa, jossa ohjelmoija muuttelisi tietueiden id'itä. Sellainen on loogisesti väärin ja aiheuttaa suoranaista haittaa nykyTiiralle rikkoutuneina linkkeinä ja väärinä virheilmoituksina (”havainto poistettu”).
ruovikko
Viestit: 17
Liittynyt: 01 Heinä 2025, 08:05

Re: Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja ruovikko »

Tämä kuulostaa samanlaiselta ongelmalta niin postaan tänne enkä tee uutta ketjua:

NykyTiirassa tehdyissä ilmoituksissa näkyy UusiTiirassa aina "ei ole" teksti ikään kuin olisi jokin lisätieto.

Nämä ilmestyi jokin viikko sitten ja pitkään ihmettelin niiden merkitystä kunnes nyt testasin asiaa. NykyTiirassa muut kentät kuin pakolliset ja linnun tila tyhjiä, UusiTiirassa "lisätietoja" sarake on "1 p, ei ole".
akiark
Viestit: 64
Liittynyt: 24 Syys 2012, 16:02

Re: Laulavat muutettu tavallisiksi äänihavainnoiksi

Viesti Kirjoittaja akiark »

Se on bugi, joka syntyi heinäkuun päivityksessä ja lomakauden takia korjaukseen päästään tämän viikon jälkeen. Pahoittelut häiriöstä.
T Aki
Vastaa Viestiin