Nokkavarpunen?

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
Töyhtis
Viestit: 15
Liittynyt: 29 Marras 2013, 15:36

Nokkavarpunen?

Viesti Kirjoittaja Töyhtis »

Kuusitoista astetta pakkasta ja piharuokinnalla kuhisee.. Pihlajanmarjajämiä napsivien rastaiden ja sirojen tiaisten joukossa on yksi "möhkälemäinen" vieras, joka on kuitenkin sen verran kaukana, etten erota yksityiskohdista muuta kuin ison tumman pään ja paksun nokan, ja siivessä jotain väriä. Syö auringonkukansiemeniä maassa. Parempaa näkymää odotellessa: voisiko olla nokkavarpunen? Miten yleinen talvella ja täälläpäin?
Töyhtis
Viestit: 15
Liittynyt: 29 Marras 2013, 15:36

Re: Nokkavarpunen?

Viesti Kirjoittaja Töyhtis »

Vastaan itselleni: komea nokkavarpunenhan se. Vähän kun maltoin odottaa niin lintu tuli jo lähemmäs, ja lintukirjasta vahvistin lajin. Muita yksilöitä ei näy, mahtaakohan tämä liikkua rastasparven mukana. Vielä kiinnostaisi tietää miten yleinen se on Turun seudulla, kellään näkemystä siitä?
KalleR
Viestit: 574
Liittynyt: 28 Maalis 2006, 14:17
Paikkakunta: Littoinen
Viesti:

Re: Nokkavarpunen?

Viesti Kirjoittaja KalleR »

Töyhtis kirjoitti:Vastaan itselleni: komea nokkavarpunenhan se. Vähän kun maltoin odottaa niin lintu tuli jo lähemmäs, ja lintukirjasta vahvistin lajin. Muita yksilöitä ei näy, mahtaakohan tämä liikkua rastasparven mukana. Vielä kiinnostaisi tietää miten yleinen se on Turun seudulla, kellään näkemystä siitä?
Hei!

Tänä talvena on tavallista enemmän talvehtivia nokkavarpusia, kuten Tiirastakin näkyy. Pesivänä nokkavarpunen on tavallinen esim Ruissalossa ja muissa lehdoissa, joissa on isoja lehtipuita. Myös Turun keskustan puistoissa.

terveisin Kalle Rainio
Vastaa Viestiin