Sivu 1/1

Kahlaajamuutosta

Lähetetty: 24 Heinä 2006, 21:21
Kirjoittaja Vieras
Arktisilla kahlaajilla on tänään 24.7. on näyttänyt olleen tänään hyvä menopäivä tai ainakin niitä havaittiin.

Mistähän mahtoi johtua, että just tänään niitä havaittiin kivasti?
Tuliko parvet järvien pinnassa vai tykittikö niin kuin tavallisesti ylikorkealla ja muutamia parvia onnistuttiin poimimaan pilvistä?

Olisiko tämä kiva muutto ollut ennakoitavissa? Olisiko huomennakin hyvä päivä?

Lähetetty: 24 Heinä 2006, 22:25
Kirjoittaja Peter-Uppstu
Tänään havaitut parvet ovat varmaankin muuttaneet suhteellisen alhaalla johtuen ajoittaisista ukkoskuuroista ja vastatuulesta. Tämä on parasta vanhojen kahlaajien aikaa, ja aina kun on tällaista säätä on mahdollisuus nähdä kahlaajiakin. Klassisin kahlaajasää lienee lounaasta tuleva saderintama kohtalaisen kovine lounaistuulineen. Hyvät muutot vaativat lisäksi toki myös, että lähtöalueilla on sopiva lähtökeli.

Huomiseksi on luvattu poutasäätä ja mahdollisesti jopa luoteen puolelle kääntyvää tuulta, enkä pidä päivää sääennusteen perusteella läheskään yhtä hyvänä kuin tätä päivää. Voin toki olla väärässäkin..