Vanhassa Tiirassa mielenkiintoinen mutta uudessa ei

Ilmoita tänne vain selkeät vuonna 2024 käyttöön otetun Tiiran version ongelmatilanteet ja ohjelmointiin liittyvät virheilmoitukset.
Jari Kårlund
Viestit: 21
Liittynyt: 19 Marras 2025, 11:38

Vanhassa Tiirassa mielenkiintoinen mutta uudessa ei

Viesti Kirjoittaja Jari Kårlund »

Huomasin tänään, kun tallensin uudella Tiiralla neljän tunnin havaintojakson ajan mm hanhimuuttoa, että tallentamani parisenkymmentä lajilleen määrittämätöntä hanhiparvea, joissa oli yhteensä vähän yli 2000 yksilöä, näkyvät vanhassa Tiirassa mielenkiintoisena havaintona, mutta uudessa ei. TLY:n alueella määrittämättömien hanhien mielenkiintoisuusraja tähän aikaan on 1000. Turussa yhtenä havaintona tallennettu (en kyllä tiedä kummalla Tiiralla!) 1200 määrittämätöntä hanhea näkyy mielenkiintoisena molemmissa Tiiroissa.
Tämä ei ole itselleni kovinkaan merkittävä asia, mutta epäilen, että tulen saamaan tästä asiasta ehkä useammankin puhelun. :-)
jtp
Viestit: 115
Liittynyt: 06 Touko 2024, 14:29

Re: Vanhassa Tiirassa mielenkiintoinen mutta uudessa ei

Viesti Kirjoittaja jtp »

NykyTiirassa huomaa, että havainto on alun perin tallennettu uusiTiiralla, jos havaintorivillä linnun tila on tilatarkenteen jälkeen: "punarinta 1 ä p". UusiTiirassa kaikissa havainnoissa sekä nykyTiirassa sen "omissa" havainnoissa lukee "punarinta 1 p ä".
Vastaa Viestiin