Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
-
Namiskuukkeli
- Viestit: 2
- Liittynyt: 10 Loka 2011, 20:25
Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
En ole eläissäni nähnyt vastaavaa lintua! Tänään 10.10.2011 Pohjois-Pohjanmaalla, Kärsämäellä tein ikkunasta havainnon, ja pienen syöksymisen jälkeen myös pihalla sama:) N. 100-200m. päässä, n.50-70m. korkeudessa vihreän rehupellon yläpuolella, kaarevasti luoteis-kaakko suunnassa lensi komeasti, ja rauhallisesti,ja jotenkin "haukkamaisesti" täysin puhtaan valkoinen lintu, jolla mustat siiven kärjet, pyrstössä ei mustaa mielestäni, ja muistaakseni.., selkäpuoli myös valkoinen. Lintu näytti varsin kookkaalta,(ensin luulin sitä tunturipöllöksi:D), mutta niitä ei tällä alueella ole...tietääkseni..). Jalat eivät erottuneet selkeästi, eikä lintu tehnyt äkkihyökkäyksiä maahan. Kotimaan linnut kirjasta en löytänyt, enkä Wikipedian päiväpetolintu luettelosta, pikkukotkaa lähinnä muistutti, mutta siinäkin enemmän aavistus kellertävää, ja ei oikein sekään... Vastaavaa en ole koskaan nähnyt. Lintuja oli yksi, ja tämä yksilö lenteli n. vajaan tunnin ajan samalla alueella. Jostain kauempaa kuului haukan ääntä muistuttava ääni, mutta sillä ei välttämättä mitään tekemistä tämän linnun kanssa. Kuvaa en harmikseni saanut. Olisin todella kiitollinen, jos jotain vinkkiä löytyisi asiaan:o)
-
kari 777
- Viestit: 374
- Liittynyt: 09 Loka 2010, 05:01
Re: Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
moro oliskaan tunturihaukka itsellä on yksi havainto pohjanmaalta tai vois olla sinisuohaukka koiras
-
KalleR
- Viestit: 574
- Liittynyt: 28 Maalis 2006, 14:17
- Paikkakunta: Littoinen
- Viesti:
Re: Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
Hei!Namiskuukkeli kirjoitti:En ole eläissäni nähnyt vastaavaa lintua! Tänään 10.10.2011 Pohjois-Pohjanmaalla, Kärsämäellä tein ikkunasta havainnon, ja pienen syöksymisen jälkeen myös pihalla sama:) N. 100-200m. päässä, n.50-70m. korkeudessa vihreän rehupellon yläpuolella, kaarevasti luoteis-kaakko suunnassa lensi komeasti, ja rauhallisesti,ja jotenkin "haukkamaisesti" täysin puhtaan valkoinen lintu, jolla mustat siiven kärjet, pyrstössä ei mustaa mielestäni, ja muistaakseni.., selkäpuoli myös valkoinen. Lintu näytti varsin kookkaalta,(ensin luulin sitä tunturipöllöksi:D), mutta niitä ei tällä alueella ole...tietääkseni..). Jalat eivät erottuneet selkeästi, eikä lintu tehnyt äkkihyökkäyksiä maahan. Kotimaan linnut kirjasta en löytänyt, enkä Wikipedian päiväpetolintu luettelosta, pikkukotkaa lähinnä muistutti, mutta siinäkin enemmän aavistus kellertävää, ja ei oikein sekään... Vastaavaa en ole koskaan nähnyt. Lintuja oli yksi, ja tämä yksilö lenteli n. vajaan tunnin ajan samalla alueella. Jostain kauempaa kuului haukan ääntä muistuttava ääni, mutta sillä ei välttämättä mitään tekemistä tämän linnun kanssa. Kuvaa en harmikseni saanut. Olisin todella kiitollinen, jos jotain vinkkiä löytyisi asiaan:o)
Kuvauksen perusteella voisi olla sinisuohaukkakoiras. Voi näyttää hyvinkin valkoiselta!
terveisin Kalle Rainio
-
rissa
- Viestit: 44
- Liittynyt: 07 Marras 2008, 21:52
Re: Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
Tässä muutama kuva tarsigerista sinisuohaukka koiraasta hieman kauempaa otettuna, joka voisi toimia vertauksena:
http://www.tarsiger.com/images/pirpa/ccya1.jpg
http://www.tarsiger.com/images/pirpa/ccya3.jpg
http://www.tarsiger.com/images/pirpa/ccya1.jpg
http://www.tarsiger.com/images/pirpa/ccya3.jpg
-
Namiskuukkeli
- Viestit: 2
- Liittynyt: 10 Loka 2011, 20:25
Re: Upea valkoinen päiväpetolintu, haukka???
Hei, Ja oikein paljon kiitoksia vastauksista. Kyllä se eilinen lintu tuo sinisuohaukka koiras on. Oli nuo kuvalinkkien kuvat kyllä justiinsa saman näköiset. Upea yksilö kerrassaan! Kiitos paljon.