Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
MSaren
Viestit: 2
Liittynyt: 19 Kesä 2012, 12:00

Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Viesti Kirjoittaja MSaren »

Ekaksi epäilin että tää vois olla Metsä kauriin ääntelyä, mutta taitaa olla liian korkeata siihen. Tää ääni kuuluu yleensä juuri kun aurinko laskee ja hämärtyy.
http://www.flickr.com/photos/61169344@N ... hotostream
kari 777
Viestit: 374
Liittynyt: 09 Loka 2010, 05:01

Re: Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Viesti Kirjoittaja kari 777 »

moro oliskaan ilveksen ääni
Cormon
Viestit: 10
Liittynyt: 11 Heinä 2008, 11:00

Re: Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Viesti Kirjoittaja Cormon »

Enemmänkin tulee mieleen ihminen, joka houkuttelee metsäkaurista tarkoitukseen valmistetulla pillillä. Ääni kyllä on hyvin metsäkaurismainen/hyvä imitaatio. Ääni on niiden keskinäistä yhteydenpitoa varten.

Mikäli tuo on ihmisen tekemä ääni, niin toivon ettei silloin oltu pahoilla teillä, kun näyttää tuo video olevan kuvattu metsästysajan ulkopuolella.

- Juha
MSaren
Viestit: 2
Liittynyt: 19 Kesä 2012, 12:00

Re: Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Viesti Kirjoittaja MSaren »

Kiitos vastauksista. Olin jo luopunut tuosta Metsäkauriin ääni ajatuksesta, ehkä se voisi olla se. Minullakin on sellainen Metsäkauriin houkuttelu pilli joka kuullostaa aikalailla tuolta, siksi ajattelinkin että olisiko Metsäkauriin ääni. Olen monena iltana kuullut tämän äänen juuri kun hämärtyy, joskus noina kolmen sarjoina tai sitten vain yksi ääni. Ei siellä ainakaan laukausia kuulun silloin kun olin siellä. Olen nähnyt siellä myös Lehtokurppia ja Mesävikloja, Lehtokurpasta eilöydyy kuin se soidin lento ääni näyte ja toi Mesäviklon kutsu ääntä en ole vielä löytänyt miltää sivustolta.

Kiitos T:Mikko Saren
tjk+sslty
Viestit: 129
Liittynyt: 16 Marras 2008, 16:01
Viesti:

Re: Minkäs linnun ääni tää vois olla?

Viesti Kirjoittaja tjk+sslty »

MSaren kirjoitti:Kiitos vastauksista. Olin jo luopunut tuosta Metsäkauriin ääni ajatuksesta, ehkä se voisi olla se. Minullakin on sellainen Metsäkauriin houkuttelu pilli joka kuullostaa aikalailla tuolta, siksi ajattelinkin että olisiko Metsäkauriin ääni. Olen monena iltana kuullut tämän äänen juuri kun hämärtyy, joskus noina kolmen sarjoina tai sitten vain yksi ääni. Ei siellä ainakaan laukausia kuulun silloin kun olin siellä. Olen nähnyt siellä myös Lehtokurppia ja Mesävikloja, Lehtokurpasta eilöydyy kuin se soidin lento ääni näyte ja toi Mesäviklon kutsu ääntä en ole vielä löytänyt miltää sivustolta.

Kiitos T:Mikko Saren
moro, no ovatko nämä linkit tutut?

http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/trioch/index.php

http://www.xeno-canto.org/europe/ copy-pastella tohon etsintälootaan latinankielinen nimi,sivusto muuten eng.

http://www.tarsiger.com/sounds/index.ph ... h&lang=fin

http://www.virtual-bird.com/birdsounds.htm

näitä ei aina itsekkään muista,kun joku viserrys on hakusessa.
Vastaa Viestiin