Raidallinen kalatiira.

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
pete71
Viestit: 16
Liittynyt: 26 Kesä 2014, 18:30

Raidallinen kalatiira.

Viesti Kirjoittaja pete71 »

Minua jäi vaivaamaan jo jonkin aikaa sitten kuvaamani tiira, ja ajattelin kysyä jos tuollainen väritys on ihan normaali. Varjoista ei ole kyse ja kuvaa ei ole muokattu ainoastaan suurennettu tunnistuksen helpoittamiseksi. Ymmärtääkseni kyseessä on kalatiira mutta silti hieman mietityttää tuo väritys. Kuvaan usein lintuja ja kaikkia jotka minulta jää tunnistamatta en kehtaa edes kysellä, kiitos vastauksista aiempiin pulmiin.

http://aijaa.com/Yj3K7L
kari 777
Viestit: 374
Liittynyt: 09 Loka 2010, 05:01

Re: Raidallinen kalatiira.

Viesti Kirjoittaja kari 777 »

moi lintu näyttää sellaiselta kuin räyskä
KalleR
Viestit: 574
Liittynyt: 28 Maalis 2006, 14:17
Paikkakunta: Littoinen
Viesti:

Re: Raidallinen kalatiira.

Viesti Kirjoittaja KalleR »

pete71 kirjoitti:Minua jäi vaivaamaan jo jonkin aikaa sitten kuvaamani tiira, ja ajattelin kysyä jos tuollainen väritys on ihan normaali. Varjoista ei ole kyse ja kuvaa ei ole muokattu ainoastaan suurennettu tunnistuksen helpoittamiseksi. Ymmärtääkseni kyseessä on kalatiira mutta silti hieman mietityttää tuo väritys. Kuvaan usein lintuja ja kaikkia jotka minulta jää tunnistamatta en kehtaa edes kysellä, kiitos vastauksista aiempiin pulmiin.

http://aijaa.com/Yj3K7L
Hei
näyttää lähinnä kalatiiralta. Vaalea raita on kyllä omituinen, en keksi selitystä ellei ole jokin heijastuma?

t Kalle Rainio
pete71
Viestit: 16
Liittynyt: 26 Kesä 2014, 18:30

Re: Raidallinen kalatiira.

Viesti Kirjoittaja pete71 »

Kuva on otettu kirkkaalla säällä ja veden yläpuolella. Rantojen puut liian kaukana tehdäkseen varjoja . Samalla reissulla kuvattu toinen tiira oli normaali valkoinen , valitettavasti en ottanut tästä linnusta useampaa kuvaa kun huomasin raidat vasta kotona. Tuo raita näyttää kulkevan kehon myötäisesti ? Melko varmasti kyseessä on hetkellinen auringon aiheuttama heijaste, mutta pitihän sitä kysyä. Kiitos vastauksista.
Vastaa Viestiin