mikä lintu

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
lago
Viestit: 2
Liittynyt: 14 Helmi 2011, 17:17

mikä lintu

Viesti Kirjoittaja lago »

Sysmän Otamossa lintujen ruokintapaikalla, omenapuun oksalla oli muutaman sekunnin ajan lintu, punatulkun kokoinen, vähän "pyöreämpi". Lintu oli hyvin vaalea vatsapuolelta, tosi selkeä naamari päässä. Hetkeä aikaisemmin lintu oli ajanut pikkulintua takaa, syöksyen omenapuun ohitse. Meitä oli 10.2 kaksi havainnoitsijaa, aiemmin 3 hlöä nähnyt samannäköisen linnun tammikuussa samalla ruokintapaikalla.
ruffe
Viestit: 2
Liittynyt: 06 Helmi 2009, 18:15

Re: mikä lintu

Viesti Kirjoittaja ruffe »

Vaalea vatsapuoli, naamari ja saalistus viittaavat isolepinkäiseen. On tulkkua tosin hieman isompi.
kari 777
Viestit: 374
Liittynyt: 09 Loka 2010, 05:01

Re: mikä lintu

Viesti Kirjoittaja kari 777 »

moro munkin mielestä lintu on isolepinkäinen se pyydystää pikkulintuja ja on talviaikaankin suomessa ja sillä on valkea vatsa
lago
Viestit: 2
Liittynyt: 14 Helmi 2011, 17:17

Re: mikä lintu

Viesti Kirjoittaja lago »

Ok, hyvä homma, kun selvis mikä lintu kyseessä. Kiitos määritysavusta. Mielenkiintoinen tuttavuus tuo isolepinkäinen, en ole aiemmin kyseistä lintua nähnyt talvella, niin hämmästytti kovasti.
haematopus
Viestit: 150
Liittynyt: 04 Syys 2010, 09:01

Re: mikä lintu

Viesti Kirjoittaja haematopus »

Mukava havainto, laji ei ole erityisen yleinen ruokinnoilla, eikä siellä muilla asioilla olekaan kuin pikkulintuja saalistamassa. Suhteellisen pienestä koostaan on yllättävän tehokas saalistaja. Pikkujyrsijöitä ja pikkulintuja syö talvella. Kesällä myös hyönteisiä.
Pesivät keski-suomessa ja lapissa, avoimilla alueilla kuten soilla ja hakkuuaukeilla, joskus peltoalueilla.

Kuvia lajista:
http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/lanexc/index.php
digifoto
Viestit: 2
Liittynyt: 13 Maalis 2011, 11:04
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: mikä lintu

Viesti Kirjoittaja digifoto »

Tuosta linkistä näkyy isolepinkäinen saaliinsa kanssa. Kuvattu Turussa katariinanlaaksossa,

http://aijaa.com/v.php?i=004227411748.jpg
Vastaa Viestiin