Sivu 1/1
mikä lintu
Lähetetty: 14 Helmi 2011, 18:02
Kirjoittaja lago
Sysmän Otamossa lintujen ruokintapaikalla, omenapuun oksalla oli muutaman sekunnin ajan lintu, punatulkun kokoinen, vähän "pyöreämpi". Lintu oli hyvin vaalea vatsapuolelta, tosi selkeä naamari päässä. Hetkeä aikaisemmin lintu oli ajanut pikkulintua takaa, syöksyen omenapuun ohitse. Meitä oli 10.2 kaksi havainnoitsijaa, aiemmin 3 hlöä nähnyt samannäköisen linnun tammikuussa samalla ruokintapaikalla.
Re: mikä lintu
Lähetetty: 14 Helmi 2011, 22:31
Kirjoittaja ruffe
Vaalea vatsapuoli, naamari ja saalistus viittaavat isolepinkäiseen. On tulkkua tosin hieman isompi.
Re: mikä lintu
Lähetetty: 15 Helmi 2011, 05:48
Kirjoittaja kari 777
moro munkin mielestä lintu on isolepinkäinen se pyydystää pikkulintuja ja on talviaikaankin suomessa ja sillä on valkea vatsa
Re: mikä lintu
Lähetetty: 15 Helmi 2011, 22:55
Kirjoittaja lago
Ok, hyvä homma, kun selvis mikä lintu kyseessä. Kiitos määritysavusta. Mielenkiintoinen tuttavuus tuo isolepinkäinen, en ole aiemmin kyseistä lintua nähnyt talvella, niin hämmästytti kovasti.
Re: mikä lintu
Lähetetty: 17 Helmi 2011, 10:04
Kirjoittaja haematopus
Mukava havainto, laji ei ole erityisen yleinen ruokinnoilla, eikä siellä muilla asioilla olekaan kuin pikkulintuja saalistamassa. Suhteellisen pienestä koostaan on yllättävän tehokas saalistaja. Pikkujyrsijöitä ja pikkulintuja syö talvella. Kesällä myös hyönteisiä.
Pesivät keski-suomessa ja lapissa, avoimilla alueilla kuten soilla ja hakkuuaukeilla, joskus peltoalueilla.
Kuvia lajista:
http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/lanexc/index.php
Re: mikä lintu
Lähetetty: 13 Maalis 2011, 11:09
Kirjoittaja digifoto
Tuosta linkistä näkyy isolepinkäinen saaliinsa kanssa. Kuvattu Turussa katariinanlaaksossa,
http://aijaa.com/v.php?i=004227411748.jpg