Kurkiako?

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
JenniL
Viestit: 78
Liittynyt: 18 Heinä 2009, 21:47

Kurkiako?

Viesti Kirjoittaja JenniL »

Ajelin aamulla Nokian kohdalla kun katse osui taivaalle. Ehdin parin sekunnin ajan nähdä kolme suurta, pitkäkaulaista (kaulat suorana) lintua joiden jalat työntyivät selkeästi taakse. Havainto oli nopea ja hutiloiva, koska tosiaan istuin ratin takana ja äkkipysähdys ei tullut kuulonkaan.
Siitä olen varma että joutsenia ne eivät olleet koska siluetit olivat melko siroja ja jalat erottuivat pitkähköinä.
Mietinkin että onko tosiaan mahdollista että linnut olivat kurkia kun ottaa huomioon että nyt on kuitenkin vasta helmikuu? Vai olivatko nuo jotain muita kuin kurkia?
kari 777
Viestit: 374
Liittynyt: 09 Loka 2010, 05:01

Re: Kurkiako?

Viesti Kirjoittaja kari 777 »

moro oliskaan olleet merimetsoja ja toinen laji on silkkiuikku

kari
JenniL
Viestit: 78
Liittynyt: 18 Heinä 2009, 21:47

Re: Kurkiako?

Viesti Kirjoittaja JenniL »

Hmm, no ei... Kyllä ne kooltaan ellei nyt ihan, niin hyvin lähelle kurjen luokkaa oli.
KalleR
Viestit: 574
Liittynyt: 28 Maalis 2006, 14:17
Paikkakunta: Littoinen
Viesti:

Re: Kurkiako?

Viesti Kirjoittaja KalleR »

JenniL kirjoitti:Hmm, no ei... Kyllä ne kooltaan ellei nyt ihan, niin hyvin lähelle kurjen luokkaa oli.
Hei,
joskus harmaahaikarat saattavat lentää lyhyitä aikoja kaula suorana. En tosin tiedä talvehtiiko sielläpäin harmaahaikaroita, mutta olisi kurkea todennäköisempi vaihtoehto.

t Kalle Rainio
JenniL
Viestit: 78
Liittynyt: 18 Heinä 2009, 21:47

Re: Kurkiako?

Viesti Kirjoittaja JenniL »

Haikarat saattaisivat tulla kyseeseen. Melko myöhään, alkutalvesta näin samoilla paikkeilla yksinäisen harmaahaikaran.En sitten tiedä talvehtimisesta. Mutta tosiaan sen verran isoja ja suht verkkaisesti siipiäänkin löivät että hyvin mahdollisia haikaroita olivat :)
Vastaa Viestiin