Minkä pikkulinnun ääni?

Näitkö tai kuulitko linnun, jonka määrittäminen jäi epävarmaksi? Tai pystyisitkö ehkä auttamaan kaveria varmistamaan haviksensa? Tässäpä on osio lintujen määrittämiseen liittyville keskusteluille.
dani
Viestit: 6
Liittynyt: 04 Elo 2007, 00:43

Minkä pikkulinnun ääni?

Viesti Kirjoittaja dani »

Hei,

Kirjojen kuvausten ja äänitteiden kuuntelujen jälkeenkin on pallo edelleen hukassa, huolimatta useamman vuoden varsin aktiivisesta lintuharrastuksesta.

Kuulin 1.8. pienen linnun varoittelevan pihan lähistöllä klo 20-21 (ja taukoamatta, aina kun liikuin lähistöllä). Kuului kerrallaan n. 1 sek kestävä pehmeä ja vaimea krrr (äänen kantama lienee ollut vain max. 50 m). Joskus kuului myös lopussa katkonainen krrr-ä-ä. Ja muutaman kerran kireyskin vaihteli yleisäänestä, jolloin muistutti punakylkirastaan rätinää, joskin huomattavasti heikompana.

Biotooppi: kapea, n 6 m leveä tiheä, ja matalahko pensaikko (max 2-3m korkea), W -puolella avara pihapiirimme ja E-puolella harvapuinen kalliomaasto. Pienelle järvelle matkaa n. 300 m, lääni: Uusimaa.

Lintu eteni poispäin koko ajan pensaikon suojassa viereisellä kapealla tiellä kulkiessani, äännellen koko ajan. Lopulta se siirtyi avaralle kalliomaastollekin, mutta en onnistunut saamaan näköhavaintoa. Pieni ja taitava piiloutuja. Luultavasti maastopoikaset lähistöllä, sen jälkeen ei havaintoja.

Pekko
KimmoP
Viestit: 105
Liittynyt: 02 Maalis 2006, 19:36
Paikkakunta: Vammala

Viesti Kirjoittaja KimmoP »

Onko pensaakertun äänet tuttuja. Jotenkin tuli kuvauksestasi mieleen.
dani
Viestit: 6
Liittynyt: 04 Elo 2007, 00:43

Viesti Kirjoittaja dani »

Kiitti palautteesta, kyllä vain pensaskerttu on tuttu laji,

Tänäänkin katselin ja kuuntelin lajia hyvin läheltä. Testimielessä soitin niille atrappia, CD:ltä löytyi vain väd-väd -ääni. Ei tehonnut.

Tähän aikaan vuodesta taitaa olla käytössä vain se käheä varoitusversio, ainakin näillä kahdella havaitsemallani yksilöllä

Tämän tunnistamattoman linnun ääni oli erittäin pehmeä ja huomattavasti! hiljaisempi, kuin pensaskertun varoitusäänet.

Pääsääntöisesti kuului vain tuo hyvin pehmeä, ei missään nimessä käheä "krr", voisiko tuo vain muutaman kerran kuulemani erikoinen, hieman punakylkirastasmainen, mutta hyvin paljon vaimeampi rätinä johdattaa johonkin toiseen lajiin?

Pekko
Vastaa Viestiin